A legfontosabb kérdés, azaz kik vehetik át a bajnoki aranyérmeket, már hetekkel korábban eldőlt – a Wisła Kraków a 27. fordulóban behozhatatlan előnyre tett szert a tabella élén. A krakkóiak így nyugodtan fogadták a középmezőnyből kitörni képtelen Polonia Warszawa-t, és nem is törték össze magukat – a fekete-fehérek el is hozták mind a három pontot a Reyman Stadionból. A találkozón a magyar Iványi Zoltán fújta a sípot, a két labdarúgó szövetség játékvezető-cseréjének keretében – nincs információ arról, hogy bárki korházba került volna itéletei nyomán (mint ismeretes, a tavaszi Újpest-Kecskemét találkozót követően Tomiszlav Szivics vendégedző vérnyomása miatt orvosi segítségre szorult, ami nagyban volt köszönhető a bytom-i Sebastian Jarzębak sporttársnak).
Szerencsére, izgalmak is maradtak a zárófordulóra, hiszen a kiesők, és a nemzetközi kupaindulók kiléte sem volt ismert még. A meccsnapot a legnyugodtabban a Legia Warszawa várhatta, mivel mint kupagyőztes, számára már garantált volt az EL-szereplés. A fővárosiak ennek ellenére nem kényelmeskedtek, és alapos verésben részesítették a kiesés elől menekülő Polonia Bytom-ot. Az álmos tempójú első félidőben a hazai csapat csak annyit adott ki magából, ami a kétgólos előny megszerzéséhez szükséges volt, majd a szünet után megduplázta góljai számát. A Polonia a második játékrészben már mintha bele is törődött volna a vereségbe, ami számára azt is jelentette, hogy kiesett a másodosztályba, méghozzá utolsó helyezettként. A Legia kupagyőztesként, bronzéremmel zárja a szezont, más kérdés, hogy így sem biztos Maciej Skorża jövője. A szakvezető tavaly nyáron vette át a csapat irányítását, melynek vezetősége nem titkoltan a bajnoki címet várta volna el. Ez az álom nagyon hamar szertefoszlott, és tavasszal még egy hatmeccses nyeretlenségi sorozat is összejött nekik. Skorża felemás szezont tudhat tehát maga mögött, míg a zuhanyhíradó már az utódját is tudni véli a szlovák válogatottat a tavalyi VB-re kivezető Vladimir Weiss személyében.
A kiesés ellen harcoló hármasból a Cracovia várhatta a legkedvezőbb helyzetben a zárást. A krakkói csapat egy pont előnnyel állt a 14. helyen, így ha nem is könnyű, de tényleg bítztató szituációban vághatott neki a bełchatów-i túrának. A meccs előtti kötelező fogadkozások csak szavak maradtak, a „Csíkok” 1-0-s vereséget szenvedtek a GKS otthonában. Ám amikor Grzegorz Kuświk vezetéshez juttatta a „Brunatni-t”, már félig megnyugodhattak a krakkóiak. A fővárosban stabilnak volt mondható a Legia vezetése, és az Arka is vereségre állt már Boroszlóban. Alsó-Szilézia székhelyén állmatag, rossz első játékrészt láthatott a közönség, mintha nem is egy kiesés ellen hadakozó csapat vendégeskedne egy ezüstéremre hajtó gárda ellen. A második játékrészben azonban megrázta magát a Śląsk, amiben nem kis része volt Cristian Diaz-nak. Az argentin támadó rögtön a szünet utáni első percben vezetést szerzett, majd az elkövetkező húsz perc elegendőnek bizonyult számára, hogy klasszikus mesterhármast érjen el. Az Arka-n már csak a csoda segíthetett volna, ám az elmaradt, nem úgy, mint két további Wrocław-gól. Ezek közül a másodikat a zöldek szlovák kapusa, Marian Kelemen jegyezte büntetőből. Így a gdyniaiak nem tudták megsmételni a tavalyi nagy hajrát, és kizuhantak az élvonalból. Talán senkit sem lep meg a dolog, az utolsó két mérkőzésen összesen tíz alkalommal kapitulált az Arka védelme… A hitchcock-i thrillereket idéző csatát a Cracovia nyerte. Persze a szerencse is a „Csíkok” mellé szegődött, de azt sem szabad elfelejteni, hogy a tavaszi szezonnak kilencpontos hátránnyal, mindössze nyolc szerzett ponttal vágott neki Jurij Satalov csapata. Fortuna csókját tehát hatalmas küzdelem árán érdemelte ki Lengyelország legrégebbi csapata.
Az utolsó kiadó hely az Európa Ligában a Jagiellonia Białystok-é lett, amely így zsinórban másodszor kvalifikálja magát a nemzetközi porondra. Ez még akkor is szép eredmény, ha azt vesszük, a „Jaga” hárompontos előnnyel, a táblázat élén tért téli nyugovóra. Az aranyálmokból még csak a dobogó sem jött össze, csak a Legia kupasikere miatt vehetnek részt az EL-ben, tehát van mit kielemezni a sárga-pirosak háza táján. Náluk is nagyobbat koppant a Lech Poznań, mely bár kiütéssel nyert a Korona ellen, csak az ötödik helyen ért célba, így a bajnoki címvédő még csak meg sem kísérelheti megismételni a tavaly őszi EL-csoportkörös szárnyalását. Reális esélye nyílt legjobb eredménye, az 1956-ban elért bronzérem minimum megismétlésére a Lechia Gdańsk-nak is, ám a fehér-zöldek elszúrták a bajnokság hajráját, így ők is a csalódott csapatok táborát gyarapíthatják.
Solymosi Péter dirigálta a záróforduló zabrze-i meccsét, ahol az ellenállhatatlanul játszó Górnik négygólos zakót szabott ki a Widzew Łódź-ra.
Ekstraklasa, 30. forduló Lech Poznań – Korona Kielce 4-0 (2-0) Poznań, NA gólszerző: Stilić (27.), Gyurgyevics (39.), Rudnevs (54.), Wilk (87.)
Lechia Gdańsk – Zagłębie Lubin 1-2 (1-0) Gdańsk, 9239 néző gólszerző: Traoré (7.) – Woźniak (47.), Hanzel (84.) vezette: Mirosław Górecki (Katowice)
Górnik Zabrze – Widzew Łódź 4-0 (1-0) Zabrze, Ernest Pohl Stadion NA gólszerző: Jeż (11. 49.), Bemben (57. 90.) vezette: Solymosi Péter (Magyarország)
Wisła Kraków – Polonia Warszawa 0-2 (0-2) Krakkó, Henryk Reyman Városi Stadion, 24 000 néző gólszerző: Smolarek (22.), Tralka n (39.) vezette: Iványi Zoltán (Magyarország)
Śląsk Wrocław – Arka Gdynia 5-0 (0-0) Boroszló, 8500 néző gólszerző: Diaz (46. 62. 66.), Sztylka (82.), Kelemen (85. – tizenegyesből) vezette: Paweł Raczkowski (Varsó)
Legia Warszawa – Polonia Bytom 4-0 (2-0) Varsó, Piłsudski Stadion, 15 625 néző gólszerző: Radovics (30. 68. 85.), Szałachowski (44.) vezette:Hubert Siejewicz (Białystok)
PGE GKS Bełchatów – Cracovia 1-0 (0-0) Bełchatów, 2100 néző gólszerző: Kuświk (56.) vezette: Szymon Marciniak (Płock)
Jagiellonia Białystok – Ruch Chorzów 2-1 (0-1) Białystok, NA gólszerző: Frankowski (53.), Grodzicki (78. – öngól) – Jankowski (43.) kiállítva: Gyokics (Ruch – 62.) vezette: Paweł Gil (Lublin)
fotó: www.sports.pl
Cser Zsigmond