Nem vitás, hogy a spanyol válogatott a 2008-as Eb előtt is mindig esélyesként utazott egy-egy világversenyre, de a végén valahogy mindig csak a negyeddöntőig jutottak. Vicente del Bosque mester, aki klubcsapatával, a Real Madriddal BL-t, a válogatottal pedig Eb-t és vb-t nyert, pontosan tudja, mi az a négy legfőbb faktor, ami a sikerhez kellett. Az igazsághoz azért hozzátartozik, hogy Bécsben még nem ő irányította a csapatot, hiszen 2008 nyarán, az Eb-cím bezsebelés után váltotta Luis Aragonést a kispadon.
„Nagyon sok minden közrejátszott, faktorok sokasága segítette át a válogatottat ezen az akadályon, és szinte a sikerek felé tolta, méghozzá hatalmas erővel. Sokszor hallom, szerencsénk volt. Igen szerencsénk volt, de a dolgok sosem történnek csak úgy, véletlenül. Spanyolországban sok minden történt, aminek köszönhetően a labdarúgásunk rátérhetett a sikerek útjára. Nagy hasznunkra volt az, hogy néhány fiatal külföldre került. Cesc Fábregas 18-19 évesen már az Arsenal csapatkapitánya volt. Ez egy hatalmas áttörés volt, hiszen korábban azt gondoltuk, hogy spanyol játékos vagy edző nem állja meg a helyét külföldön. Pont az ellenkezője történt, játékosok és edzők történelmet írtak más bajnokságban. Labdarúgásunk nagyon sokat profitált ezekből a tapasztalatokból. Hangsúlyoznom kell, hogy az edzőképzés tekintetében is nagyot léptünk előre, és ez már a gyerekcsapatoknál is meglátszik. A futball tökéletes működéséhez nagyon sok önkéntesre is szükség van, akik különböző formában segítenek a kluboknak, de elengedhetetlen az igazi, profi szakember jelenléte. E tekintetben Spanyolország nagy változáson ment keresztül. Az infrastruktúra terén mérhetetlenül sokat fejlődtünk. Korábban az utcán futballoztunk, a szerencsésebbek földes pályán rúghatták a labdát. Manapság, Spanyolországban, ha megnézi, egymást érik a füves pályák. A mai labdarúgó jelölt remek feltételek mellett csinálhatja azt, amit szeret. A spanyol futball sikerei az említett tényezőknek köszönhető” – összegzett del Bosque márki.
Az infrastruktúrafejlesztés valóban jó úton halad Spanyolországban. Ami pedig a játékosokat illeti, Fábregas, aki a Barca akadémiájáról szerződött Londonba, valóban egyedülálló karriert futott be Angliában, de említhetnénk Fernando Torrest, Juan Matát vagy David Silvát is, mint Angliában is elismert szupersztárok. Azt azért ne feledjük azonban el, hogy a válogatott gerincét a Barcelona és a Real Madrid adja, akik amellett, hogy parázs csatákat vívnak odahaza, a világ legszűkebb elitjébe tartoznak. Egyes feltételezések szerint jelenleg ez a két legerősebb csapat a világon.
A félórás interjút teljes egészében ma este a Real Madrid-Borussia Dortmund BL-összecsapás előtt láthatják a Sport1 19 órakor kezdődő Fieszta című műsorában. A szakember mesél a Real Madridnál töltött évekről, a játékos-pályafutásáról, az edzői hitvallásáról, és hosszabban kifejti a spanyol labdarúgásról alkotott véleményét is. Azt is megtudhatjuk majd tőle, hogy mely játékosokat érzi alkalmasnak arra, hogy pályafutásuk után egyszer majd a Barca vagy a Real kispadján üljenek.
Az interjú rövid részlete itt már megtekinthető!