A gondolatmenet világos és logikus, de eddig egyetlen MLSZ-vezezérkarnak sem volt lehetősége a gyakorlatban is megvalósítani: ahhoz, hogy ismét nagy legyen a foci Magyarországon, ezernyi pálya és százezernyi gyerekfocista hiányzik (a megfelelő stadionok, edzők, játékvezetők, folyóiratok, stb. mellett természetesen, amelyek pótlásán a szövetség ugyancsak dolgozik már), sok évtizedes a lemaradás, s ha tényleg kicsit is komolyan gondoljuk a felzárkózást, akkor nincs mit tenni, tízmilliárdos, országos építkezésbe kell kezdeni. Éppen ezt tette az MLSZ, miután a nagy nehezen az EU által is jóváhagyott TAO-törvény lehetővé teszi a magáncégek társasági adójának sportcélú felhasználását. Az idén 74 pályát ad át az MLSZ saját programja keretében, de ebben nincs benne a többi sok tucat TAO-beruházás, amelyet a klubok maguk bonyolítanak. A szövetség célja amúgy évente száz futballpálya avatása, és Csányi Sándor máris konkrét települések sorát említette, ahova az új programoknak köszönhetően tért vissza a szervezett futball hosszú idő után. Hiszen a versenyeztetési költségeket is minimálisra csökkenti azt MLSZ, átvállalja a bírói, nevezési díjakat, így próbál tömegeket a „pályára csődíteni”. Az a tapasztalat, mondta Csányi, hogy ha megjelenik valahol egy új pálya, azt egy héten belül benépesítik a gyerekek és az amatőr játékosok.
Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója, akit Magyarország leggazdagabb emberének tartanak, több éves hezitálás után vállalta el 2010-ben a Magyar Labdarúgó-szövetség elnöki tisztét, a sportág közgyűlésének teljes felhatalmazásával, s az azóta elindított programok jelzik, hosszú távon, a korábbi lehetőségeknél nagyságrendekkel nagyobb távlatokban gondolkodva, kormányzati felhatalmazással igyekszik növekedési pályára állítani a magyar labdarúgást. Az elmúlt két esztendőben – hangsúlyozza minduntalan – sikerült megfordítani a pályák fogyásának fájdalmas tendenciáját, ismét nő a játékosok száma, csaknem ezerrel (!) több csapat nevezett országosan az idén kezdődő bajnokságokba a korábbiaknál, s az egyelőre tényleg csak hab a tortán, hogy a felnőtt válogatott is felzárkózott a FIFA világranglista 30. helyére, míg a Videoton még továbbjutási esélyekkel, magyar csapatoktól teljességgel szokatlan pozícióban szerepel az Európa-liga csoportkörében.
Az MLSZ elnöke személyesen adott át hétfőn két pályát Csongrád megyében, Mórahalmon és Algyőn, utóbbi ünnepségen az FFT kamerája is ott volt.
Az algyői ceremónia után a százéves Csongrád megyei Labdarúgó-szövetség ünnepsége következett, ennek házigazdája a szervezet társadalmi elnöke, Kiss-Rigó László szeged-csanádi megyéspüspök volt, aki a futball közösségteremtő erejéről beszélt, stílszerűen a püspöki székhely Klebelsberg-termében. A két világháború közötti időszak nagyhatású kulkúrpolitikusát, gróf Klebelsberg Kunót a sportpolitikáért felelős helyettes államtitkár, Kiss Norbert is idézte a pályaavatón. A CSLSZ ünnepségén Csányi Sándor ismét beszélt, és megint részletesen szólt a TAO-program eredményeiről. Mindez azért érdekes, mert Magyarországon naponta támadnak egy olyan programot, amely kizárólag a gyerekek, a fiatalok sportjáról, az ország egészségéről szól, miközben a sport hazai infrastruktúrája elkeserítő állapotba került az elmúlt évtizedekben és épeszű politikus nem vitathatja a projekt létjogosultságát. Csányi Sándor és az MLSZ elszántsága mindenesetre reményre ad okot, hogy ezúttal kifuthat és eredményeket is hozhat egy futballfejlesztési program Magyarországon. Ajánljuk figyelmükbe a második eseményen készült videó összefoglalót is.
Sz. Gy.