A Puskás Akadémia hivatalos weboldalán pontosít: a pfla.hu-n olvasható beszámoló árnyaljaaz interneten terjedő grafikon sokak számára talán sokkoló képét.
Íme, a cikk:
Azatlatszo.huinternetes oldal publikálta azokat a sok orgánum által átvett adatokat, amelyek szerint a magáncégek összesen 2.8 milliárd forintot ajánlottak fel eddig az új sporttámogatási rendszernek köszönhetően társasági adójukból a felcsúti Puskás Akadémiát működtető alapítványnak. Az adat nyilvános, a mellékelt magyarázat és infógrafika azonban kiegészítésre szorul, hiszen NB I-es profi klubok TAO-bevételével vetették össze az akadémia adatait, jóllehet az egész támogatási program az utánpótlás-nevelés fejlesztésére, a gyerekek és az amatőrök sportjának segítésére jött létre és a Puskás Akadémia nonprofit, utánpótlás-nevelő alapítvány, amely a teljes összeget a fiatalok sportjára, egészséges nevelésére fordítja. Mintegy ötszáz gyermekről van szó az óvodásoktól a kollégiumban nevelkedő korosztályos válogatott játékosokig, hiszen a Puskás Akadémia működteti a teljes székesfehérvári labdarúgó utánpótlást is. Az idézett összeg nagy része létesítményfejlesztést szolgál, amibe bele kell érteni a már szintén zajló székesfehérvári pályaépítéseket éppen úgy, mint a felcsúti iskolaépületet vagy az új 3400 férőhelyes lelátóval épülő ministadiont, amely az akadémia összes öltözőjét, irodáját, orvosi rendelőjét befogadja majd.
Hatszáz sportoló gyermek
Fontos elmondani, hogy az akadémia szakmai programját az MLSZ elfogadta, hiszen csak ilyen, jóváhagyott sportprogramokat finanszírozhatnak a magáncégek a társasági adójukból. Szakmailag megalapozott, jó program mentén a gyerekek egészségét, sportját szolgálja tehát az egész összeg, amelyet az alapítvány egészít ki a maga önrészével, költségvetési támogatás nélkül. Az Intézményün nemcsak az akadémisták elitképzéséért felelős, de félezer, a régióban élő gyermek sportolását biztosítja Felcsúton és Székesfehérváron, és további százhúsz hátrányos helyzetű, részben roma általános iskolás társadalmi felzárkózásáért dolgozik a spanyol Real Madrid Alapítvánnyal közösen indított szociális sportiskolai program, aRealTanodarévén.
Hasonló fejlesztések egy évtizede
A hír tehát örömteli, különösen, ha tudjuk, hogy Felcsúton nem most, nem ezzel a 2.8 milliárd forinttal kezdődtek a fejlesztések, hanem immár egy évtizede nagyszabású építkezés zajlik: az 1931-ben alapított Felcsút SE bázisán lépésről lépésre épült ki az a mintegy tízhektáros futballközpont, amely 2007 óta Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémia néven bentlakásos futballnevelő intézetként is működik, s mára Közép-Európa legnagyobb és legjobban felszerelt labdarúgócentruma lett saját kollégiumaival, orvosi központjával, éttermével és konyhájával, műfüves és füves pályáival, szállodájával, kondiparkjával és így tovább.
Több mint ezer műhely jutott pénzhez
A magáncégek társasági adójából egyébként öt sportág jóval több mint ezer szakmai műhelye, utánpótlásképző intézménye, sportegyesülete részesült máris, jóváhagyott, átgondolt sportprogramjaik támogatása által, az új sporttámogatási törvénynek köszönhetően. Minderre az új generációknak égetően nagy szükségük van az után, hogy az elmúlt évtizedekben a végletekig lepusztultak a hazai sportlétesítmények, pályák és sportegyesületek százai szűntek meg. A fiatalokra fókuszáló TAO-program ezt a folyamatot fordította meg 2011-ben.
Nagyobb stadionok is épülnek
Az adófelhasználásról szóló különféle statisztikák és grafikonok természetesen nem tartalmazzák a profi klubok, – amúgy szintén nagyon régóta esedékes – stadionfejlesztéseit, hiszen a TAO-program kimondottan a gyermekek sportját segíti, így a már zajló további nagy stadionberuházások – például a Ferencváros vagy a Debrecen esetében – jobbára állami pénzből valósulnak meg, nem a magáncégek adófelajánlásából.