Az amerikai média érthető módon felháborodásának adott hangot amiért Koman Coulibaly játékvezető az USA-Szlovénia mérkőzés 85. percben, 2-2-es állásnál nem adta meg Maurice Adu gólját (máig rejtély, hogy miért). A második csoportkörben egyébként isszülettek igen érdekes játékvezetői döntések, többek közötta Brazília – Elefántcsontpart találkozón is.
A FIFA-nál azonban közölték, eddig sem a brazil szövetségtől nem érkezett hivatalos panasz Kaká kiállítása miatt (a brazil játékmester Kader Keita mesteri színész teljesítménye miatt kapta meg második sárgalapját) sem pedig a Luis Fabiano második gólját megelőző kezezés(ek) miatt.
Az első kör után még mindenki dicsérte a játékvezetőket, amiért remekül vezették azokat a meccseket (na azokat a meccseket azért nem volt nehéz jól vezetni…), nem volt gond az erőnlétükkel és nem osztogattak nyakra-főre lapokat. Mostanra azonban a dicsérők helyett ismét a videó bíró bevezetését sürgetők hangját lehet hallani.
Jose Maria Garcia-Aranda, a FIFA játékvezetői testületének vezetője elismerte, hogy néhány döntés hibás volt (még jó…) , de kiemelte, összességében elégedett a játékvezetők munkájával. Ennek ellenére nem kívánt a kétes döntésekről – úgymint az USA rejtélyes harmadik gólja – beszélgetni. Azt viszont elmondta, a híresztelésekkel ellentétben Coulibaly fog még meccset vezetni a világbajnokságon.
Garcia-Aranda szerint a játékvezetők is emberek, így nem lehet tőlük elvárni, hogy hiba nélkül vezessék a meccseket. A FIFA szerint arra sem lehet kötelezni őket, hogy minden egyes döntésüket megmagyarázzák, mert ez zavarná őket a munkában. Ez persze nem nyugtatja meg az amerikai szurkolókat, akiknek nagy része egyszerűen nem érti, hogy a futballban miért nem használnak az NFL-hez hasonló videórendszert a játékvezetői tévedések kiküszöbölésére.
A témában Diego Maradona argentin szövetségi kapitány is kifejtette álláspontját (természetesen az ő sajátságos stílusában), szerinte a világbajnokság játékvezetői nem védik eléggé a technikás játékosokat.
– Ez futball, nem kung fu – mondta Maradona. – Nem hinném, hogy azt a sportszerűséget látnánk a pályán, amit egy világbajnokságon látni kellene.
Maradona azért elismerte, hogy ezen szavak igen furcsán hangzanak egy olyan ember szájából, aki szándékosan szerzett kézzel gólt egy vb-negyeddöntőben.
– Az igazán tragikomikus a játékvezető viselkedés volt a gól után – folytatta Maradona. – Nem emlékszem, hogy a kézzel szerzett gólom után a játékvezető vihorászott volna. A brazil meccsen Luis Fabiano kezezése után a bíró nevetett. Ha látta a kezezést, miért nem fújta le? Ráadásul ez a meccs egy igen kritikus szakaszában történt, a brazilok ezzel mentek el két góllal.
Sepp Blatter, a FIFA elnöke azonban továbbra is hajthatatlan, szerinte semmi szükség a videó bíró bevezetésére.
– A társadalom nem tökéletes, így a futball sem lehet az – mondta Blatter a FIFA egyik bizottsági ülése után – A labdarúgásnak meg kell őriznie emberi arcát.
Azért az Európa-ligában idén bevezetett 5 játékvezetős rendszert a következő szezonra is meghosszabbítják, illetve a Bajnokok Ligája mérkőzéseken (majd később a 2012-es eb-n is) a kapuk mögött lévő egy-egy asszisztens fogja segíteni a játékvezető munkáját. A FIFA azt is kihangsúlyozta, a kétes szituációkat továbbra sem lenne szabad visszajátszani a stadionok kivetítőjén. Ezen a szabályon azért gyakran átsiklanak, legutóbb pont az ausztrálok kérték a játékvezetőt, nézze vissza Kewell véleményes kezezését a Ghána elleni mérkőzésen.
Kádár Pál
(guardian.co.uk)
A FIFA rendkívül elégedett a játékvezetők eddigi munkájával
A FIFA bírói testülete az elvétve előforduló ellentmondásos esetek ellenére is „nagyon-nagyon elégedett” a világbajnokságra vezénylet játékvezetők ténykedéseivel.
Ezek is érdekelhetnek
Hozzászólások
Történet a fénykép mögött
Meccsek, amik...
Du ju szpík futball?
Még ne oltsd le a lámpát!
technika
Költők, írjatok verseket!
Kérdezd meg pacekba!