10. Robins gólja, amely megmentette Fergie-t
Képzeld el, hogy a nácik nyerték meg a háborút. Vagy azt, hogy az Apollo-11 mégsem szállt le a Holdra. Vagy azt, hogy Mark Robins nem szerez gólt a Nottingham Forest ellen az FA-kupa 1990-es 3. fordulójában. Mert ha így történt volna, akkor nem jut tovább a Manchester United, Alex Fergusont pedig kirúgják másnap. Így tulajdonképpen Robins egymaga nyert meg egy nagy rakás trófeát a MU-nak…
"Ráérsz megköszönni, Főnök!"
9. Szépe volt, Geoff – de ideje tisztába tenni a dolgokat
"Nagyra becsüljük Herr Hurst vallomását" – mondta a német szövetség tisztviselő 2010-ben, miután Sir Geoff bevallotta, hogy az 1966-os vb-döntőben a második gólját nem kellett volna megadni, mert a lécről lepattanó labda nem ment át a gólvonalon. Németországban az ilyen találatokat évtizedekig csak Wembley-gólnak hívták. De mi is a németek véleménye 2010 óta a lécről a gólvonal mögé pattanó, meg nem adott gólokról?…
8. Escobar túl súlyos árat fizet
Tudod, mi történt a kolumbiai hátvéddel, Andrés Escobarral, miután öngólt szerzett az Egyesült Államok ellen vb-csoportmeccsen 1994-ben? Nem hisszük. Csak az biztos, hogy a meccs után meggyilkolták. Először úgy tűnt, az elkeseredett szurkolók tették. Aztán az ESPN dokumentunfilmje, A két Escobar kicsit kitágította a látóteret, amelybe már drogkartellek is belefértek. Akárhogy is, rémisztő történet.
7. Puskás üdvözli Angliát a jövőből
Annak ellenére, hogy 1950-ben az amatőr amerikaiaktól csúnya leckét kaptak az angolok a világbajnokságon, 1953-ban még mindig Anglia volt a futballvilág – önjelölt – egyeduralkodója. Egészen addig, amíg ezt az illúziót elvette tőle a Wembleyben a magyar Aranycsapat, amely az első csapat lett a szigeten túlról, amely az otthonában győzte le. Puskás Ferenc Billy Wrightot előbb elküldte sós cukorért, majd bevágta a rövidre. Káprázat.
6. Maradona, "Isten keze", 1986
Nincs még egy gól, amelyben ennyi zsenialitás, gonsozság és őrület ilyen koncentráltan sűrűsödne össze. Nem sokkal az falklandi háború után a mexikói világbajnokságon Diego Maradona kézzel szerzett góljával újra összeugrasztotta a két nemzetet. Aztán a félpályáról is begyalogolt a kapuba egy labdával, csak hogy mindenki csendben legyen.
5. Maracanazo
Alcides Ghiggia elhallgattatott 200 ezer brazilt a Maracanában. Brazília már nagyon világbajnok akart lenni, erre hazai pályán minden esélye megvolt. A négyes döntőben úgy jött ki a lépés, hogy a mindent eldöntő utolsó meccsen az 1930-as világbajnok Uruguay volt az ellenfél, amely ellen már egy döntetlen is elég lett volna a braziloknak. De 2-1-re Uruguay nyert, és emberek vetették magukat a magasból a halálba fájdalmukban.
4. Kis híján döntetlen
2002-ben a madagaszkári bajnokságban a SO I'Emyrne 149-0-ra kikapott az AS Ademától. Mindegyik öngól volt: a SO így tiltakozott a bírói csalások ellen a bajnokságban. Súlyos büntetést kaptak a játékosok és a kubvezetők is, de legalább megdöntötték az Arbroath és Bon Accord 36-0-s rekordját, 1885-ből.
3. Henryból első számú közellenség lesz
Az egyik percben te vagy Thierry Henry: a játékos, akit imádnak a csapattársai, de még az ellenfél szurkolói is. A következő pillanatban te vagy Thierry Henry, akinek szégyen a neve, és Amerikába kell mennie, hogy Fredi Kanouté-álarcban bújkálnia a világ elől. A kettő között egy kézzel elért gól a választóvonal: azzal jutott ki Franciaország a 2010-es vb-re, Írország kárára.
2. Az új Németország megszületik Bernben
Miután a csoportban 8-3-ra legyőzte a magyar Aranycsapat az NSZK-t az 1954-es vb-n, és a döntő 8. percében is vezetett már ellene 2:0-ra, senki nem hitte, hogy a trófea Bonnba kerülhet. De a berni esős délutánon 3:2-re fordított a nyugatnémet csapat, megnyrte a vb-t, és sokak szerint ekkor legitimálta magát a világ szemében a világháború után.
Helmut Rahn lövése után a labda Grosics Gyula kapujában
1. Parola ollója
Tudja valaki, ki volt az a Carlo Parola? Nem egy nagy klasszis, az tény. De miközben Chilében, Peruban, Brazíliában, Spanyolországban és Mexikóban is úgy tartják, hogy az ollózást ott találták fel, az első bizonyítható feljegyzés egy 1939-es eset, amikor is a 18 éves Parola ollózva szerzett gólt a Juventus színeiben a Fiorentina ellen, és aznap megszületett a mozdulat, amely új esztétikai szintre emelte a futballt.
(FourFourTwo.com)
10 gól, amely felizgatta a világot


Anyahonlapunk, a FourFourTwo.com összeállítása a futballtörténelem 10 legjelentősebb góljáról.
Ezek is érdekelhetnek
Hozzászólások
Történet a fénykép mögött
Meccsek, amik...
Du ju szpík futball?
Még ne oltsd le a lámpát!
technika
Költők, írjatok verseket!
Kérdezd meg pacekba!