Szöveg L. Pap István Fotó FFT
Olvassa el sorozatunk első részét is!
A 28-szoros válogatott, háromszoros olasz gólkirály, 1994-es vb- ezüstérmes Giuseppe Signori a Lazióban és a Bolognában is hat-hat évet töltött, és mindenütt imádták a szurkolók. Amikor nehéz anyagi körülményei miatt a Lazio eladta a Milannak, feldühödött ultrák ostromolták meg a római klub székházát, és a népharag miatt az elnök kénytelen volt semmissé nyilvánítani az üzletet. A 37 éves támadó 2005 nyarán még a Debrecennel kokettált, ám októberben végül a Sopront választotta. Akkoriban a Serie A örök góllövőlistájának hetedik helyén állt 188 góllal Silvio Piola, Gunnar Nordahl, Giuseppe Meazza, José Altafini, Roberto Baggio és Kurt Hamrin mögött.
Október 20-án írt alá Sopronba, ahol a Hotel Fagus elnöki lakosztályát bérelte neki a klub havi kétmillió forintért. („Társalkodó szoba, hálószoba, ülőgarnitúra, franciaágy, síkképernyős műholdas televízió, mozicsatorna, internetcsatlakozás, telefon, minibár, laptopszéf, erkély és egyedileg állítható légkondicionáló szolgálja a futballista kényelmét.”) Signori autót nem igényelt, cserébe sofőr fuvarozta mindenhová, ha kellett, például Ausztriába bevásárolni. Bár megérkezésekor azt mondta, a 2-estől a 11-esig bármelyik mezszám megfelel neki, a klub ifjú román csatára, Cristian Cigan végül átadta neki a legnagyobbaknak dukáló 10-est.
Beppe Signori nem akart túlzott terhet a nyakába venni, már megérkezésekor nyomatékosította, hogy az erőnléte (hm…) volt már jobb: „Nagyon kellemes volt az első találkozás a srácokkal. Elég fiatal a csapat, amelynek én talán éppen a tapasztalatom révén lehetek hasznára. Megismerkedtem Marius Vizerrel, a klub többségi tulajdonosával. Szimpatikus volt a személye, a leghíresebb magyar labdarúgóról, Puskás Ferencről pedig sokat hallottam. Sok jót, természetesen. Bevallom, nem tökéletes a fizikai állapotom, de remélem, az edzéseken hamar utolérem majd magam. Legutóbb tavaly decemberben játszottam tétmeccsen, és hiányzik ez a fajta terhelés.”
Amíg egészséges volt, a pályán különösebb gond nem volt Beppe Signorival, magyarországi pályafutása még makacs sérülése ellenére sem mondható sikertelennek. Ráadásul Sopronban óriási népszerűségnek örvendett, a bajnokságban három, a Magyar Kupában további két gólt szerzett. Az utóbbi kettőt talán legjobb itteni meccsén, amikor idegenben 5–1-re leiskolázta csapata a ZTE-t, és Signori két hatalmas gól mellett két tanári assziszttal vette ki a részét a soproni díszelőadásból.
Nemcsak krónikussá váló boka-, majd vádlisérülése (az előbbit Bécsben, az utóbbit otthon, Olaszországban kezeltette), de a klub vezetőségében uralkodó káosz sem tett jót Giuseppe Signori soproni kalandjának. Ittléte alatt összesen öt edző dolgozott a csapattal, februárban tíz nap alatt kirúgták Selymes Tibort, Nagy Tamást és László Csabát, majd Dario Bonettit is, és az idényt Vass Lászlóval fejezte be a Sopron. Amely Signori szolgálatait rövid ideig a pályaedzői munkakörben is igénybe vette!
2006. május 17-én a következő címmel jelent meg a Nemzeti Sport: Giuseppe Signori: ciao, Sopron! A 38 éves exvilágsztár elköszönt Magyarországtól, igaz, a gyors búcsúval jogilag különösebb probléma nem volt, szerződése május 31-én amúgy is lejárt volna, sérülései miatt pedig ekkor már hetek óta nem tudott pályára lépni.
„Signori persze nem fogja megváltani a világot, mint ahogy bár jól titkolják – a honi futballban(-ból) élők is sejtik, hogy a közönséget hosszú távon nemigen lehet kihagyni a buliból. Kivárjuk, amíg törődnek velünk is, addig nézzük Beppét, amint kiszolgál. A társakat keresztlabdával, a közönséget bombagólokkal” – írta Signori érkezéskor nem kis malíciával Csurka Gergely, Urbán Flórián REAC-edző pedig a soproni meccs előtt csak ennyit üzent az olasz sztárnak: „Elöl-hátul legyen rajta sípcsontvédő…”.
Signori labdarúgó-karrierje Sopronban véget is ért. A korábbi Lazio- és Bologna-kedvenc 2006-os távozása után a RAI Uno szakértőjeként haknizta végig az olasz győzelemmel záruló németországi világbajnokságot, 2008-ban Ternanában lett klubigazgató, majd 2011 júniusában a soros olaszországi fogadásicsalás-botrányban betöltött szerepe miatt letartóztatták, augusztusban öt évre minden sporttevékenységtől eltiltották, mígnem az idén februárban utólag minden vád alól felmentették.
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2021. júniusi számában.)