Szöveg Ed McCambridge
Amikor vasárnap este kiderült, hogy a kontinens tizenkét topklubja szeretné megalakítani az Európai Szuperligát, azonnal feltűnt, hogy a mezőnyben nincs ott három neves élcsapat, a német Bayern München és a Borussia Dortmund, valamint a francia Paris Saint-Germain neve.
Utóbbi hiányzása volt talán a leginkább meglepő, de talán megbocsátható, ha az ember a PSG-ről azt gondolta volna, hogy azonnal csatlakozik egy ilyen kezdeményezéshez, a klub ugyanis híres az extravaganciájáról a pályán és azon kívül is. A párizsiakat talán jobban összekapcsolják a pénzzel, mint bármelyik riválisát a kontinesen.
Az előző szezonban döntőbe jutottak a Bajnokok Ligájában, a jelenlegi idényben pedig ők az egyetlen csapat a sorozat legjobb négy együttese között, amelynek neve nincs ott a Szuperliga szakadár résztvevői között.
A Bayern a BL címvédője, és ha a Szuperliga a legjobbakat akarja tömöríteni, akkor nem hiányozhatna Európa jelenlegi első számú csapata a listáról. A Borussia Dortmund az egyik legelismertebb és legtöbb szurkolóval rendelkező klub Európában, neki is a „legnagyobbak és legjobbak” között lenne a helye.
De akkor miért nem csatlakoztak ezek a klubok az új kezdeményezéshez?
Miért nincs ott a PSG?
A PSG számára szinte garantált az első hely Franciaországban, függetlenül attól, hogy ebben a szezonban megszerezi-e sorozatban a negyedik bajnoki címét, amely összesen egyébként a tizedik lenne.
Az előző szezonban bejutottak a Bajnokok Ligája döntőjébe, ők Európa negyedik legértékesebb klubja, náluk játszik a világ két legdrágább játékosa, a brazil Neymar ésa francia Kylian Mbappé, és kifejezetten büszkék arra, hogy az extravagáns viselkedés szimbóluma lettek a futballban.
Ezért aztán az ember fel is vonta a szemöldökét, mikor nem látta a klub nevét a Szuperliga tizenkettes mezőnyében, és a magyarázat ugyancsak meglepő lehet.
A HÍREK SZERINT UGYANIS A PSG HŰSÉGES AKAR MARADNI ALEKSANDER CEFERINHEZ, AZ EURÓPAI LABDARÚGÓ-SZÖVETSÉG (UEFA) ELNÖKÉHEZ.
Az UEFA vasárnap este közleményében elítélte az érintett tizenkét klubot és szankciókat heyezett kilátásba velük szemben. A szervezet döntéshozói állítólag teljesen fel voltak háborodva az ötleten, a PSG pedig nem akarja gyengíteni a kapcsolatát az UEFA elnökével, amelyállítólag igen szoros, ugyanakkor nem tudni, nyitott-e későbbi Szuperliga-csatlakozásra, ha viharfelhők elvonulnak.
Miért nincs ott a Bayern és a Dortmund?

Fotó: PA
Felettébb érdekes, hogy német klubok egyáltalán nem szerepelnek az új szuperbajnokság terveiben, tekintetbe véve, hogy a német futball milyen előkelő helyet tölt be a kontinens futballjában. A 2019-2020-ban triplázó bajorok távolmaradása pedig több mint figyelemfelkeltő.
Nem sokkal a történet kirobbanása után a Német Labdarúgóliga (DFL) vezérigazgatója, Christian Seifert élesen bírálta a Szuperligát, amely szerinte „helyrehozhatatlan károkat fog okozni a nemzeti bajnokságoknak”.
A liga persze önmagában nem akadályozhatta volna meg a Bayern és a BVB csatlakozását, elég csak arra gondolni, hogy bár a Premier League is erőteljesen ellenzi a Szuperliga terveit, mégis hat élvonalbeli angol klub csatlakozott hozzá. Viszont a német futball természetéből ered, hogy a Bundesliga-klubok sosem tartoztak a renitensek közé.
A német labdarúgás 50+1 szabálya – amelynek értelmében minden klubtag beleszólhat a csapatát érintő fontos döntésekbe – lehetetlenné teszi a klubvezetők számára, hogy a megkérdezésük nélkül azt csináljanak, amit akarnak. A mezszponzoroktól kezdve a stadionépítésig mindenben kikérik a véleményüket, és a Szuperligának valószínűleg ők sem adtak zöld utat.
RÁADÁSUL FONTOS SZEMPONT LEHET AZ IS, HOGY A BAYERNT ÉS A DORTMUNDOT IS KORÁBBI JÁTÉKOSAI IRÁNYÍTJÁK, EGÉSZEN PONTOSAN LEGENDÁI
Karl-Heinz Rummenigge a Bayern München vezérigazgatójaként, Michael Zorc pedig a Borussia Dortmund sportigazgatójaként nyilván fontosabbnak tartják klubjaik hagyományait, mint számos európai riválisuk. Rummenigge és Zorc egyaránt játszott a Bundesligában és a Bajnokok Ligája elődjében, a Bajnokcsapatok Európa Kupájában, és valószínűleg ők sem akarnák degradálni saját eredményeiket azzal, hogy klubjaikkal semmibe vennék az említett sorozatokat.
Mivel az Európai Szuperliga ütlete és szervezése még nagyon korai stádiumban van, még van idő a Bayern, a Dortmund vagy a PSG csatlakozására, ugyanakkor a fent említett okok miatt valószínűleg egyelőre távol tartják magukat ettől a PR-katasztrófának ígérkező kezdeményezéstől.
Forrás: FourFourTwo.com