A mai globális futballban, amikor már mindenki lecserélhetővé vált, szinte lehetetlen, hogy valaki egyetlen világbajnokságon feltűnjön, megalapozza a hírnevét és szép karriert fusson be, mint az évtizedekkel ezelőtt egyébként elő-előfordult.
Azonban itt van tíz olyan játékos, akik jóformán ismeretlenek voltak az oroszországi világbajnokság előtt, de a tornán mutatott teljesítményük meghatározhatja és megváltoztathatja eddigi, viszonylag csöndesebb karrierjüket.
Szöveg Jon O’Brien
10. VIKTOR CLAESSON (SVÉDORSZÁG)
Svédország végül csak kiengedte a ketrecből a Zlatan Ibrahimovic nevű albatroszt, és nem vitte magával a vb-re, ami egyáltalán nem bizonyult rossz döntésnek. A gárda bebizonyította, hogy a kemény csapatmunka sokszor értékesebb, mint egy egocentrikus futballzseni, a csapat pedig az 1994-es bronzérem óta nem szerepelt ilyen jól világbajnokságon.
Ha az egyéni teljesítményeket nézzük, a jelenleg az orosz élvonalban szereplő Krasznodarban játszó Viktor Claesson vetette észre magát legjobban. A 26 éves szélső kiharcolt egy büntetőt Dél-Korea ellen, adott két gólpasszt és a svédek egyik legkreatívabb játékosának bizonyult.
9. CSO HJONU (DÉL-KOREA)
Cso Hjonu szinte az egész világbajnoki selejtezősorozatban a dél-koreai válogatott harmadik számú kapusa volt, de a bajnokságban mutatott teljesítményével végül meggyőzte a szövetségi kapitányt, hogy ne csak a második helyre lépjen elő, hanem rögtön az elsőre. A 26 éves játékosa pedig meghálálta a bizalmat Oroszországban, elég ha csak a Svédország ellen reflexvédésére gondolunk.
Elvitathatatlan szerepe volt a világbajnoki címvédő Németország 2-0-s legyőzésében, ami otthon hőst csinált belőle, miután hatszor hárított gólba tartó lövést. Az egyébként nagyon szerény játékos utána azt mondta, tudja, még sokat kell tanulnia, az álma pedig az, hogy egyszer Európában játsszon. Nos, erre előbb kerülhet sor, mint tervezte.
8. MOUSSA WAGUE (SZENEGÁL)
A fair play szabály sajnos nem engedte, hogy többet mutasson a tehetségéből, de Moussa Wague így is az egyik legüdébb színfoltja volt az egyébként felejthető teljesítményt nyújtó Szenegál válogatottjának. A 19 éves jobbhátvéd lett a vb-k történetének legfiatalabb afrikai gólszerzője, miután Japán ellen első válogatottbeli találatát szerezte.
A játékos Lengyelország és Kolumbia ellen is energikusan és lelkesen játszott, remek párost alkotva csapattársával, a szélső Ismalia Sarral, akivel a pálya jobb oldalán Szenegál legveszélyesebb fegyverét alkották. Jelenleg Belgiumban játszik, de valószínűleg nyáron több nagycsapat is felírta a nevét a jegyzetei közé.
7. RODRIGO BENTANCUR (URUGUAY)
A világbajnokságon mutatott játékát látva az Arsenalnál most valószínűleg nagyon bosszankodnak, amiért nem sikerült tavaly nyáron megszerezniük Rodrigo Bentancurt, amely így a Juventusé lett. A 21 éves középpályás több passzt adott a vb csoportmeccsein, mint bármely más U23-as játékos.
Főszerepet játszott Uruguay győzelménél Szaúd-Arábia és a házigazda Oroszország felett, amelyet egyébként éppen a születésnapján rendeztek, és tökéletes labdát adott Edinson Cavaninak Portugália ellen. Bentancur az előző szezonban ugyan csak ötször kezdett Torinóban, de az új idényben ez a szám várhatóan nőni fog.
6. BENJAMIN PAVARD (FRANCIAORSZÁG)
Mindenki azt gondolta, 2016 visszalépés volt Benjamin Pavard-nak, amikor a Bajnokok Ligája selejtezőiben induló francia Lille csapatából a német másodosztályú Stuttgarthoz igazolt. Azonban a gárdát rögtön visszavezényelte a Bundesligába, a játékost pedig ma már úgy emlegetik, mint az új Lilian Thuramot.
Az Argentína elleni kapásgólja a világbajnokság egyik legszebb találata volt eddig, és a Thurammal való összehasonlításnak annyi alapja biztosan van, hogy a 22 éves Pavard volt az első francia védő 1998 és Thuram óta, aki betalált egy világbajnokságon (azóta egyébként Raphaël Varane is csatlakozott hozzá). Pavard-ra azonban sokoldalú védőmunkája miatt érdemes a legjobban figyelni, a Bayern München legalábbis már észrevette.
5. JUAN QUINTERO (KOLUMBIA)
Juan Quinterónak bizonyítania kellett Oroszországban, mert a posztján van, akit jobban favorizálnak a kolumbiai válogatottnál 2014 óta: a Real Madridban, majd a Bayern Münchenben játszó James Rodríguezt. Miközben őt folyamatosan kölcsönadta az FC Porto, klubról klubra járt, ami nem tesz jót egy játékos megítélésének.
Ennek ellenére a 25 éves támadó középpályás remekül játszott a csoportmeccseken, a kolumbiai válogatott öt góljából háromban szerepet vállalt, gólpasszt adott Radamel Falcaónak Lengyelország és Yerri Minának Szenegál ellen, majd a vb egyik legszemtelenebb szabadrúgásgólját szerezte Japán ellen, a sorfal alatt elgurítva. Mondjuk meglepetésre 2-1-re kikaptak.
4. ANTE REBIC (HORVÁTORSZÁG)
Ante Rebic kétségtelenül jobban élvezte második világbajnokságát, mint az elsőt. A gyors szélső csak késői csere volt 2014-ben a csoportmeccseken, de egyszer így is „ki tudott harcolni” egy piros lapot, az utolsó fordulóban Mexikó ellen, és egyből egy nemzetközi eltiltással kezdte világbajnoki karrierjét.
A 24 éves játékos mostanra lezárta a múltat, miután az új szövetségi kapitány, Zlatko Dalic is jelezte, hogy szüksége van rá. Argentína ellen egy remek kapáslövéssel juttatta vezetéshez a horvátokat az ellenfél kapusának óriási hibája után, csapata simán nyert 3-0-ra. Aztán Dánia ellen is jól lépett ki a hosszabbításban Luka Modric passzával, de a kapu torkában felrúgták, a megítélt büntetőt pedig Modric kihagyta.
3. ALEKSZANDR GOLOVIN (OROSZORSZÁG)
Az Arsenal-szurkolók már jól ismerhetik Golovint a londoni csapat ellen szerzett gólja miatt, a CSZKA Moszkva középpályása az Európa-ligában talált be az Ágyúsok ellen. Most viszont már a világ többi része is megismerhette a 22 éves orosz játékos tehetségét.
A Szaúd-Arábia elleni nyitómeccsen Golovin szerzett egy látványos szabadrúgásgólt, majd adott két gólpasszt, csapata 5-0-ra nyert. Aztán vezetésével Egyiptomot is kifektették 3-1-re, majd az orosz válogatott kulcsembere lett Spanyolország ellen is, amelyen higgadtan értékesítette a büntetőjét a párharcban. Nem csoda, hogy a Chelsea máris nagyon komolyan érdeklődik iránta, állítólag az első nyári igazolása lesz.
2. INUI TAKASI (JAPÁN)
Úgy tűnik, a Real Betis a nyár üzletét kötötte, amikor ingyen megszerezte Inui Takasit az Eibartól, mindössze pár héttel a világbajnokság kezdete előtt. Oroszországban ugyanis remekelt a 30 éves játékos, aki ugyan messze a legidősebb ezen a listán, de ezzel éppen azt bizonyítja, hogy sosincs késő megmutatni magad a világnak.
Ő pedig meg is tette ezt két csoportmeccsen, majd Belgium ellen is. Elsősorban az ő teljesítményének köszönhető, hogy Japán már fél lábbal a negyeddöntőben volt, gólt szerzett és szenzációsan játszott a belgák ellen, pedig korábban semmi jel nem utalt erre a nagy feltámadásra: ugyan játszott a német és a spanyol bajnokságban, de mindig csak középcsapatoknál.
1. HIRVING LOZANO (MEXIKÓ)
Mexikó ismét csak nem tudott bejutni a legjobb nyolc közé a világbajnokságon, de legalább megmutatta a torna egyik legfényesebben ragyogó fiatal csillagát. A szélső Hirving Lozano volt csapata legfeltűnőbb játékosa az F-csoportban, és nemcsak a Javier Hernández góljának előkészítésében játszott szerepet, hanem a Németország elleni fantasztikus góljának köszönhetően is megjegyezték a nevét.
A Chucky becenevű, 22 éves játékos az előző szezonban óriási szerepet játszott a holland PSV bajnoki címében, 29 mérkőzésen 17-szer talált be. Bár a Barcelona már ott sündörgött körülötte, a jelek szerint egyelőre marad Eindhovenben, és segíti csapatát címet védeni.
Forrás: FourFourTwo.com