A neves szakíró – aki egyebek mellett Guardiola 2016-ban megjelent életrajzi könyvét is írta – azon a véleményen van, hogy a Manchester City után a katalán szakember már nem egy klubcsapatnál, hanem inkább egy válogatottnál vállalna munkát.
Mint ismert, a Manchester City jelenlegi menedzsere klubszinten gyakorlatilag mindent megnyert, ami egy edző megnyerhet. A Barcelonával volt bajnok és Bajnokok Ligája-győztes, a Bayern Münchennél ugyancsak bajnoki címeket hódított el, akárcsak jelenlegi állomáshelyén. Balague szerint ezek után Guardiolában is felvetődhet a kérdés, merre tovább, főleg, hogy az elmúlt években már több nemzeti együttes is érdeklődött szolgálatai iránt.
A szakértő Barcelonában nyilatkozott a FourFourTwo-nak: „Az a benyomásom, hogy amikor befejezte a munkát a nagy európai klubcsapatoknál, és megtette mindazt, amit meg lehetett, inkább már egy válogatott irányítása érdekelné. Azt tudom, hogy Argentínában sok olyan ember van, aki szívesen látná őt a nemzeti csapat élén, a szövetségük azonban kész katasztrófa. Továbbá a brazil válogatott is mutatott érdeklődést iránta, de nem vagyok benne biztos, hogy a jövőben is minden követ megmozgatnak majd érte” – mondta.
„Úgy gondolom, hogy miután befejezte a munkát Manchesterben, egy válogatott irányítását kellene átvennie. Mi lenne, ha mondjuk az angol vagy az olasz válogatott szövetségi kapitánya lenne…?” – tette hozzá.
Az angol válogatottat jelenleg Gareth Southgate irányítja, nem is sikertelenül, a tréner ugyanis 2018-ban egészen a világbajnoki elődöntőig vezette a Háromoroszlánosokat. Balague azonban úgy véli, hogy bár a közeljövőben még nem valószínű a váltás, később Guardiola tökéletes utódja lehetne Southgate-nek: „Még be kell fejeznie a munkát és ezt a ciklust, így lehet, hogy még négy-öt évig is a válogatott élén maradhat. Azonban egyre több játékos kerül be a nemzeti csapatba azok közül, akik már megtapasztalhatták Guardiola stílusát. És ha a következő generáció tényleg ilyen jó, miért ne kaphatná meg a lehetőséget?”
Az interjúban Balague arról is beszélt, hogy Guardiola mekkora hatást gyakorolt az angol futballra. Szavai szerint mostanra a szigetországban is rengeteg menedzser kezdte el alkalmazni azt a fajta felfogást, amelyet a katalán szakember hozott be az európai labdarúgásba. „Tudom azt is, hogy azok az edzők, akik mostanában kezdik meg a munkásságukat a Premier League-ben és harminc körül járnak, mindnyájan Pep követői” – fogalmazott, hozzátéve, hogy nemcsak az angol élvonalban, de sok edző még az alcsonyabb osztályokban is megszállottan követi Guardiola filozófiáját.