Mindig akadnak sztárjátékosok, akik úgy érkeznek egy futball-világbajnokságra, hogy akár a végső győzelemre is esélyesnek tartják őket, aztán valami elképesztő, csalódást okozó produkcióval rukkolnak elő, aminek általában korai kiesés vagy egy-egy meglepő vereség a vége.
A 2018-as oroszországi tornának is megvoltak az ilyen figurái, elég, ha csak a spanyol vagy a német válogatott leszereplésére gondolunk. A FourFourTwo munkatársa összeszedte azt a tizenegy játékost, akik a legnagyobb csalódást okozták a vb-n.
Szöveg Greg Lea
KAPUS: DAVID DE GEA (SPANYOLORSZÁG)
Akik figyelik a Premier League-et, már annyira megszokhatták David de Gea fantasztikus teljesítményét, hogy bizonyára nagyon meglepődtek, amikor a spanyol kapus beszerencsétlenkedte Cristiano Ronaldo gyenge, lapos, középre helyezett lövését a Portugália elleni, 3-3-ra végződött csoportmeccsen. Merthogy ilyet nem szokott csinálni soha.
Igaz, ez volt az egyetlen nagy hiba, amit vétett, pedig még játszottak Irán, Marokkó és Oroszország válogatottjaival is. De mivel David de Gea évek óta a hátán cipeli klubját, a Manchester Unitedet, ezt várták tőle a válogatottnál is, és ezen a téren valóban csalódást okozott. Azért is kritizálták otthon, mert az oroszok elleni büntetőpárbajban egyetlen tizenegyest sem tudott hárítani.
JOBBHÁTVÉD: JOSHUA KIMMICH (NÉMETORSZÁG)
Lehet, hogy Joshua Kimmich talán nem is volt annyira rossz, hogy a listán szerepeljen, de az biztos, hogy nem öregbítette jó hírnevét az oroszországi világbajnokságon. Mexikó ellen a jobbhátvéd rendre magasan előretoltan játszott, Hirving Lozano pedig ezt ki is használta. Az 1-0-s vereség meg is adta az alaphangot a címvédőnek.
Kimmich kicsivel már jobban játszott Svédország és Dél-Korea ellen, de sem támadásban, sem védekezésben nem nyújtotta azt, amit vártunk tőle. Igaz, az egész német válogatott nem azt nyújtotta, amit vártunk tőle.
VÉDŐ: GERARD PIQUÉ (SPANYOLORSZÁG)
A portugál-spanyol 3-3 után nemcsak Cristiano Ronaldo mesterhármasával volt tele a média, hanem az is felmerült – különösen a spanyol sajtóban -, hogy a Barcelona játékosa, Gerard Piqué mintha már nem lenne olyan acélos védő, mint az elmúlt években.
Irán ellen ugyan visszaállított valamit ebből a hírnévből, de Marokkó ellen egy eszetlen szerelés után csak a szerencsének köszönhetően kerülte el a piros lapot, Oroszország ellen pedig ő volt az, aki egy megmagyarázhatatlan kezezéssel tizenegyest ajándékozott az ellenfélnek, és ezzel végeredményben a győzelmet is.
VÉDŐ: JEROME BOATENG (NÉMETORSZÁG)
A német középső védők, Jerome Boateng és Mats Hummels kőkemény kritikákat kaptak a Mexikó elleni 1-0-s vereség után, még ha nem is minden rajtuk múlt. De ahogy újabb és újabb mérkőzések következtek a vb-n, a játékosok finoman szólva sem bizonyították, hogy ezek a kritikák túlzóak lennének, és egyre gyengébb teljesítményt nyújtottak.
Boatengnek ráadásul nincs mentsége a Svédország elleni meccs miatt, amikor teljesen megérdemelten kapott egy újabb sárga, és ezzel piros lapot a Marcus Berg elleni szabálytalanságért. Gyengének és bágyadtnak tűnt a helyezkedésnél és a labdabirtoklásnál, és ha a játékvezető kicsit szigorú, a svédek ellen egy korai tizenegyest is kaphatott volna a csapata miatta.
BALHÁTVÉD: RAPHAEL GUERREIRO (PORTUGÁLIA)
Guerreiro a portugál válogatott egyik csillaga volt a 2016-os, győztes Európa-bajnokságon, de nem tudta megismételni ezt a teljesítményt 2018 nyarán. Nemcsak Spanyolország ellen mondott csődöt, hanem meglepetésre Marokkó ellen is, amikor az afrikai csapat jobbszélsője, Nordin Amrabat lejátszotta a pályáról, Portugália pedig csak kínkeservesen nyert 1-0-ra.
A legjobb tizenhat között Uruguay ellen sem bizonyította, hogy összeszedte volna magát, és szerencsétlen helyezkedésével nagy szerepe volt abban, hogy csapata két gólt is kapott Edinson Cavanitól, és kiesett a vb-ről.
KÖZÉPPÁLYÁS: SAMI KHEDIRA (NÉMETORSZÁG)
Khedira szerepe sem elhanyagolható abban, hogy a címvédő Németország olyannak tűnt, mintha a Mexikó ellen még nem érkezett volna meg egészen a világbajnokságra. Az első félidőben egyszerűen nem volt elég gyors és dinamikus ahhoz, hogy időben visszérjen és blokkolja az ellenfél szinte repülő támadóit.
Svédország ellen ki is került a csapatból, csak Dél-Korea ellen tért vissza, de akkor sem tudott jó benyomást tenni sem Joachim Löw szövetségi kapitányra, meg úgy senki másra sem. A játékos már 31 éves, számos sérülés tette tönkre a karrierjét, így talán ki lehet mondani, hogy a Real Madrid egykori középpályása már túl van pályafutása csúcsán.
KÖZÉPPÁLYÁS: JAVIER MASCHERANO (ARGENTÍNA)
Kevesen várták a 34 éves, és már Kínában levezető Masheranótól, hogy hasonlóan maradandót fog alkotni az idei világbajnokságon, mint a négy évvel ezelőttin, ahol Argentínát a döntőbe cipelte. De akkor is, szomorú volt látni ezt az egykor remek középpályást, ahogy már képtelen felvenni a világbajnoki mérkőzések iramát.
A horvátok szinte átszaladtak rajta, amikor 3-0-ra kiütötték a dél-amerikaiakat, de Mascherano legrosszabb meccs nem ez volt, hanem a Nigéria elleni. Az argentinok végül csak elvergődtek a kieséses szakaszig, de a tény ettől még az, hogy egyik legtapasztaltabb játékosuk labdával és anélkül is nagyon gyenge teljesítményt nyújtott.
KÖZÉPPÁLYÁS: PIOTR ZIELINSKI (LENGYELORSZÁG)
Az oroszországi világbajnokság egyik legnagyobb csalódása kétség kívül a lengyel válogatott volt, amelyről már az első két csoportmeccsen elszenvedett sima vereség után kiderült, hogy csomagolhat és utazhat haza. Messze várakozáson aluli teljesítményt nyújtottak a H-csoportban, és Zielinski volt az egyik olyan játékos, akitől mindenki többet várt.
A Napoli 24 éves játékmesterének képességeivel mindenki tisztában van, ehhez képest a 2018-as vb-n jellegtelen volt a játéka. Neki kellett volna tiszta lehetőségeket teremtenie a játékostársainak, amire teljességgel képtelen volt.
TÁMADÓ: THOMAS MÜLLER (NÉMETORSZÁG)
Thomas Müller mögött hiába vannak klubszinten nehéz évek, mindenki elvárja tőle, hogy a német válogatottban rendre kiemelkedően teljesítsen a nagy tornákon. Ugyanez volt a helyzet a 2018-as világbajnokságon is, ahol folytatnia kellett volna a 2010-es és 2014-es tornákon elkezdett gólgyártást.
És mi történt ehelyett? A Bayern München támadója képtelen volt betalálni Mexikó és Svédország ellen, emiatt Dél-Korea ellen már ki is került a kezdőcsapatból. Csereként ugyan beállt, de nemhogy a gól nem volt benne a játékában, de nagyon helyzeteket sem tudott teremteni, mint előtte annyiszor.
TÁMADÓ: ROBERT LEWANDOWSKI (LENGYELORSZÁG)
Lewandowskinak sikerült észrevétlen maradnia az oroszországi világbajnokságon, de legalábbis semmi komolyabb teljesítménnyel nem rukkolt elő, igazából nem volt hatása a meccsekre. A Bayern München csatára egyszer sem talált be a vb-n, ami ahhoz képest nagy csalódás, hogy ő volt a selejtezősorozat gólkirálya.
Sőt, a 29 éves játékos veszélyt is alig jelentett a csoportellenfelekre, a szenegáli és a kolumbiai védők nem izzadtak meg azzal, hogy féken tartsák. Sokatmondó statisztikai adat Lewandowski vb-jéről, hogy 270 percnyi játék alatt mindössze háromszor volt kapura tartó lövése…
TÁMADÓ: OUSMANE DEMBÉLÉ (FRANCIAORSZÁG)
A francia válogatott ugyan egyre erősebb lett a világbajnokság előrehaladtával, de nem kezdtek valami meggyőzően Ausztrália ellen. Pedig elöl a jól csengő Kylian Mbappé, Antoine Griezmann, Ouasmane Dembélé hármas rohamozott, akik akciógólt nem szereztek, utóbbi pedig szinte eltűnt a pálya bal oldalán.
Így aztán nem volt meglepetés, amikor a Barcelona játékosa Peru ellen a kispadra került. A Dánia elleni utolsó csoportmeccsre aztán visszarakta a kezdőbe Didier Deschamps kapitány, a meccsen pedig nem is született gól. Elkerülhetetlen az összehasonlítás a másfél évvel fiatalabb Mbappéval, akinek viszont fantasztikus vb-je van.
Eközben Dembélé sem a klubjában, sem a válogatottban nem találja a helyét, igaz, a sérülése alapvetően befolyásolta a szezonját.
Forrás: FourFourTwo.com