Szöveg FFT
1. Mobutu családi fenyegetése
„Ha három gólnál többel kaptok ki a braziloktól, sosem látjátok újra a családjaitokat” – dühében így fogalmazott a jugoszlávok elleni 9–0-s vereség alkalmával Mobutu, Zaire zsarnok elnöke 1974-ben. Zaire 0–3-ra állt a brazilokkal szemben, amikor nem sokkal a vége előtt a jobbhátvéd, Mwepu Ilunga félelmében kifutott a sorfalból, és elrúgta Rivellino elől a szabadrúgást.
2. Baby Doc haragja
Hogy az elszegényedett népességet lelkesítse, Baby Doc Duvalier dollármilliókat fektetett Haiti válogatottjának 1974-es világbajnoki felkészülésére. Az olaszok elleni nyitó mérkőzésen elszenvedett tisztes 3–1-es vereséget követően Ernst Jean Joseph pozitív doppingtesztet produkált, a játékost a csapat vezetői a nyilvánosság szeme láttára megverték, mielőtt visszatértek volna Haitira.
3. Kim Ir Szen Gulagja
Észak-Korea 1966-os, 1:0-s győzelme az olaszok felett a bizonyítéka annak, hogy a játékosok követték elnökük, Kim Ir Szen taktikai tanácsait, miszerint „fuss gyorsan, és rúgj pontosan”. Ám ha hinni lehet a szóbeszédnek, néhány játékos megengedhetetlen módon ünnepelte a sikert, amiért visszatérésük után munkatáborba száműzték őket.
4. Mussolini vendégszeretete
„A jó foci a jó politikán múlik” – állította Benito Mussolini, miután az olasz válogatott elhódította az 1934-es világbajnoki címet. Utasítást adott a szobrászoknak a trófea elkészítésére, és az elődöntőt megelőző estén Ivan Eklindnek, a mérkőzés játékvezetőjének is, akivel együtt vacsorázott és borozott.

Mussolini és csapata bemutatják mezüket
5. Médici lesújtott
A brazil elnök, Emílio Garrastazu Médici megparancsolta Joao Saldanha edzőnek, hogy válogassa be az 1970-es keretbe kedvenc támadóját, Dariót. Ő ezt megtagadta, mondván: „Nem én választom az elnök minisztereit, és ő sem az én játékosaimat”. Bátor szavak voltak, de néhány nappal később Saldanhát leváltották a jóval moderáltabb Mario Zagallóra, s Dario – bár nem lépett pályára – a keret tagja lett.
6. Hitler és a „Papírember” esete
Miután magukhoz csatolták Ausztriát 1938-ban, a Führer hitte, hogy a német „szupercsapat” elsöprő győzelmet arat majd a vb-n is. A siker titka a szemfüles és találékony osztrák Matthias Sindelar lehetett volna, de az Anschluss miatt a „Papírember” megtagadta a játékot a német csapatban. Nélküle Németország korán búcsúzott, Sindelar pedig máig tisztázatlan körülmények között életét vesztette.

Matthias Sindelar Churchill előtt hiúsítja meg Hitler terveit
7. Idi Amin álomcsapata
Ahogyan az „Ugandai Mészáros” ráerőltette akaratát a népre, a játékosoknak is kijelentette: „Az álmaim mindig valóra válnak, tudom, hogy ki fogtok jutni a világbajnokságra”. 1976-ban a „Daruk” döntetlent játszottak legfőbb riválisukkal, Tanzániával, Amin pedig a visszavágó előtt megparancsolta: „Üssétek ki a fogaikat”. Tanzánia az erős civil nyomás hatására visszalépett, Amin pedig tajtékzott, miután a következő körben kikaptak Zambiától.
8. Videla piszkos háborúja
A Jorge Videla által vezetett Argentin Katonai Tanácsot megvádolták azzal, hogy megbundázták a Peru elleni 6–0-s mérkőzést, mellyel 1978-ban bejutottak a vb-döntőbe. A Piszkos Háború a haditengerészet műszaki iskolájában folytatódott, ott több száz rabot kínoztak meg, csupán egy kilométerre a Monumental Stadiontól, ahol Argentína legyőzte Hollandiát a fináléban.
9. Ahmadinedzsád bandája
Négy iráni sztárjátékost tiltottak el tavaly júniusban a nemzetközi szerepléstől, miután zöld csuklópántban léptek pályára a Dél-Korea elleni vb-selejtezőn. A keményvonalas elnök, Mahmud Ahmadinedzsád határozottan megtiltotta a játékosoknak, hogy bármi módon támogassák a választásokon legyőzött ellenzéki vezért, Mir Hosszein Muszavit.
10. Rákosi bosszúja
Az ’50-es évek elején verhetetlen volt a magyar válogatott, sorra aratta győzelmeit, oda-vissza verte az angolokat, megnyerte az olimpiát, s az Európa-bajnokság elődjét, az Európa-kupát. A kommunista rezsim lubickolt a sportolók sikereiben, és új, fényűző nemzeti stadion építésébe fogott. A magyarok az ’54-es vb-n is végigverték a mezőnyt, de a döntőben váratlanul balszerencsés 3:2-es vereséget szenvedtek az NSZK-tól. A futball kegyvesztett lett a kommunista Magyarországon, a kapust, Grosics Gyulát letartóztatták, a Népstadiont pedig sohasem fejezték be.
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2010. szeptemberi lapszámában.)