Foglalkozása: szabadúszó portugál tolmács
Neve: Marcia Teixeira Kora: 52*
*Cikkünk 2012-ben jelent meg
Nagyon sok brazil játszik a Premier League-ben manapság: melyik klubnál dolgozik?
Ahol portugálok vagy brazilok futballoznak, ott előbb-utóbb én is feltűnök. Topkluboknál is megfordultam, fordítottam a Chelsea-nek, a Manchester Unitednak, a Tottenhamnek és a Liverpoolnak is.
Hogyan kezdődött?
Három szakra is jártam az egyetemen, de nem igazán tudtam kitalálni, mit is akarok. Majd elvégeztem egy tolmácsképzőt, és minden a helyére került. Brazíliában válaszút elé kerültem, Európát pedig mindig is nagyon szerettem, Londont különösen. Így aztán összecsomagoltam, és itt kötöttem ki. Az első munkám az volt, hogy elszedjem az amúgy is szegény brazilok kevéske pénzét: játékgépeken kellett a feliratokat portugálra fordítanom.
Mi volt az első focis melója?
Fábio Rochembacknak és Abel Xaviernek fordítottam a Middlesbrough-nál. Amikor Fábio Rochembackot mutatták be a sajtókonferencián, nem jutott eszembe egy szó, lefagytam, és minden elsötétült egy pillanatra. Elmondtam mindenkinek nyíltan, mi történt, és ekkor be is ugrott a szó, amit kerestem. Steve McClaren elnevette magát!
Kikkel dolgozott még?
Tolmácsa és ügyintézője voltam Decónak, Alexnek, Juliano Bellettinek, és a Chelsea-nél Scolarinak is. Alex annyira félénk volt, hogy még pizzát is én rendeltem neki. Ott volt a vonal egyik oldalán, és próbált valaki olyannal beszélni, akinek szintén nem volt anyanyelve az angol. Borítékolható volt az igazi katasztrófa.
Gyakran halljuk azt, hogy tények vesznek el a fordítás során egy-egy sajtótájékoztatón. Mekkora az esélye annak, hogy ez megtörténjen?
Sokan nagyon fiatalon és naivan kerülnek be a Premier League-be, így aztán könnyen kötnek ki a címlapokon egy-egy félresikerült mondattal. Próbálom kicsit vezetni őket az interjú során, és ettől sokkal jobban meg is nyílnak, a végén pedig mindenki jól jár. Az a baj, hogy sohasem fognak annyira jól megtanulni angolul, hogy a médiában jól jelenhessenek meg. Ennek az az oka, hogy a játékostársaikat és a menedzsert így is megértik.
Akkor hát: szereti a focit?
Nos, nem egyszer ülök úgy egy Chelsea- vagy Tottenham-mérkőzésen, hogy arra gondolok, kár, hogy nem hoztam könyvet magammal. Szóval maradjunk annyiban, én a nyelvet kedvelem igazán.
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2012. októberi számában.)