Foglalkozása: ICSS, a sport feddhetetlenségéért felelős igazgató
Neve: Chris Eaton Kora: 62*
*A cikk 2014 júliusában jelent meg.
Interjú Vincze Szabolcs
Hogyan és miért állt a fogadási csalások elleni harc élére?
Amikor a FIFA biztonsági főnöke lettem 2010-ben, eredetileg a dél-afrikai világbajnokság biztonságával és a szervezet érdekeivel kellett foglalkoznom. Ott azonban felfigyeltem arra, hogyan akarnak a bűnözők beszivárogni a legmagasabb szintre, és tudni akartam ennek pontos okát. Ez nem más, mint a bundázás, és sajnos arra is rájöttem, hogy nagyobb a probléma, mint azt ott gondolják.
Akkor két év múlva, 2012-ben ezért hagyta el a szövetséget?
Igen. Rájöttem, hogy itt sokkal többről van szó a futballnál, messze nem csak ez a sportág érintett. A bűnözők más sportokba is beszivárognak. Úgy láttam, hogy erre megfelelően felkészült és szervezett választ kell adni, másképp nem lehet harcolni ellene. Ezért váltottam, és lettem a Nemzetközi Sportbiztonsági Központ (ICSS) a sport feddhetetlenségéért felelős igazgatója. Itt intézményi megoldásokat keresünk a kormányok és a fogadásokat szabályozó testületek bevonásával a csalások megelőzésére.
Akkor szükséges egyáltalán együttműködniük a FIFA-val?
Nekünk az a célunk, hogy a sportot védjük meg, nem pedig a sportszervezeteket. Nagy különbség van a kettő között. A futball valóban a legkorruptabb, a bűnözők által legjobban befolyásolt sportág a világon, aminek az oka az, hogy a legnépszerűbb is. A legtöbb sportfogadást itt kötik. A FIFA néhány éve még nem vette elég komolyan a dolgot, mert a pénzért való rohanásban elfelejtette, miért is létezik egyáltalán. Ugyanakkor kizárólagosan nem is hibáztatható a helyzetért.
Az utóbbi években viszont alaposan felpörögtek az események. Lát valami javulást?
Sajnos egyáltalán nem. Ha megnézi, az elmúlt években szinte kizárólag játékosokat és bírókat tartóztattak le, tiltottak el egy életre, miközben az igazi bűnözők csendben, a háttérben megúsztak mindent. Mint amikor Finnországban letartóztatták az egyik bandavezért, Wilson Raj Perumalt, pár hónap múlva Magyarországon pedig már szabadon utazgathatott. Rossz irányba indultunk el, nem azokat büntetjük, akik felelősek. A fő probléma nem az eredmények befolyásolása, hanem az ezt tápláló szervezett fogadási csalás, ami már a bűnözők működési területe, nem a megvesztegetett játékosoké. Attól nem lesz semmilyen érdemi változás, ha azokat kapják el, akik csak eszközök. Majd jönnek a helyükre mások. A kormányoknak ezért be kell látniuk, hogy ha nem szabályozzák eléggé a fogadásokat, tulajdonképpen pénzt adnak a szervezett bűnözők kezébe. A probléma tehát közös, és csak közös összefogással tudjuk megoldani. Mi ezen dolgozunk folyamatosan.
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2014. júliusi számában.)