Interjú Bodnár Zalán Fotó FFT
Foglalkozása: tanácsadó szakpszichológus
Neve: Faludi Viktória Kora: 41 (cikkünk 2014-ben készült!)
A pszichológián belül miért a sportolókkal kezdett foglalkozni?
Véletlenül alakult így, nem specializálódtam: 2007-ben megkeresett egy vívóegyesület, a Jövő SC, hogy foglalkozzak a sportolóikkal. Aztán 2010-ben jött a nagy bumm, amikor egy kollégám megkért, hogy segítsem a kardcsapat felkészítését az olimpiára, és Szilágyi Áron sikere után nagy publicitást kaptam a médiában – azóta pedig megjelentek a futballisták, most már ők vannak a legtöbben, egész csapatokkal is és egyes labdarúgókkal is foglalkozom. Neveket nem mondhatok, de vannak például Fradi- és MTK-játékosok is a pácienseim között.
Milyen panaszokkal fordulnak pszichológushoz a futballisták?
Ők is csak emberek, ilyen szempontból nem különböznek, mondjuk, a vízvezeték-szerelőktől, hasonló gondokkal küzdenek. Elsősorban krízisterapeuta vagyok, a szorongásos panaszok szakértője, ez bárkit érinthet. Sportolóknál ez azért kiemelten fontos, mert sokan szenvednek attól, hogy téthelyzetben nem tudnak megfelelően teljesíteni. A futballistákkal viszont elsősorban azt kell megértetnem: ők nem csupán sportolók, hiszen a futball már túlnőtt a sporton, társadalmi jelenség lett, és ők egy nemzetet képviselnek a pályán. Barcelonában végeztem az egyetemet, érdekes, hogy ott most épp indul egy kimondottan futballpszichológiai kurzus.
Mi a munkája legizgalmasabb része?
Amikor felkészülök egy sportolóból, akit elvállalok, kimegyek a meccsekre, versenyekre, elolvasok róluk mindent. És aztán a másik vége, amikor lehet izgulni, hogy jönnek-e a sikerek a pályán.
Jakabházy László doktor, a TF neves tanára a napokban azt mondta az egyik sportlapnak: „Labdarúgásunk kudarca nagyban köszönhető annak, hogy semmibe veszik a sportpszichológiát”. Egyetért?
Abszolút! A futballban a siker ötven százalékban a tehetségből és ötven százalékban a mentális állapottól függ. Már tizenöt éves korban is késő elkezdeni a mentális felkészítést, egészen pici korban kell.
A magyar foci a kapitánykeresés lázában égett. A szövetségi kapitány lelkülete mennyiben határozza meg egy válogatott karakterét?
Nagyon is. Ő reprezentálja a világban a magyar futballt, tehát nem mindegy, milyen a fellépése, ahogy az sem mindegy, ki egy-egy termék arca. Ugyanaz igaz rá, mint egy cégvezetőre, brandet kell alkotnia, uralnia kell a médiát, nyitottnak kell lennie, nyelveket beszélnie, külföldi tapasztalatokkal bírni. Nemcsak Egervári Sándor hibás az elmúlt éra kudarcáért, de sok ilyen feltételnek nem felelt meg, így ezeket a szempontokat is figyelembe kell venni egy választásnál.
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2014. februári számában.)