Az FFT kultúrlap! Kételkedsz? Olvasd rendszeresen kritikáinkat, recenzióinkat a műalkotásokról, amelyekben egy a közös: a foci.
Góllal és tollal
Véletlen is lehet, de talán inkább van valami a levegőben, ami mostanában romantikusan egymás karjaiba kergeti e sorok írójának is két nagy szerelmét: a futballt és a szépirodalmat. Magazinunkban Gazdag József jelentkezik rendszeresen Futball és irodalom című rovatával (lásd a szemközti oldalt!), a Nemzeti Sport hétfői Népsport mellékletében pedig Csillag Péter kitűnő írásait olvashatjuk gyakran ugyancsak e témakörben. És immár a filmesek érdeklődését is felkeltette ez a két, első blikkre egymástól igencsak távol állónak tűnő, valójában mégis rokoni szálakkal összekötött terület: a Siriat Produkciós Iroda tizenegy kortárs, közismerten futballrajongó és rajongása tárgyáról gyakran értekező szerzővel forgatott öt-öt perces szkeccsfilmeket Válogatott irodalom címen (az etűdök a legnépszerűbb videomegosztó portálon is elérhetőek már).
Az írók, költők előbb a gyönyörű játékhoz kötődő érzéseikről, élményeikről, kalandjaikról beszélnek, többnyire nosztalgikusan, negédesen, vállaltan elfogultan, olykor már-már giccsbe hajlóan – épp mi nem tudnánk ezt elnézni nekik?… –, de mindig gyermeki lelkesedéssel, ártatlan szurkolói lélekkel, aztán részleteket hallhatunk valamely futballtémájú művükből, amelyeknek jelenetei rövid fekete-fehér animációkban elevenednek meg. Maros Andrásról megtudjuk, hogy megveszekedett rajongója volt Zombori Sándornak; Szálinger Balázs kultikus versben kéri számon a lelketlenséget a Zalaegerszeg délszláv „zsoldosain” (erről olvashattak elemzést a FourFourTwo 2010. áprilisi számában); Nagy Dánielnek minden elit társaságba a futballtudása jelentette a belépőt; Kukorelly Endre kifejti a grundélet személyiségfejlődésre gyakorolt jótékony hatását; a transznemű Kiss Tibor Noé rájött, hogy szoknyában edzést tartani meglehetősen provokatív dolog; Inkei Bence sohasem bocsátja meg Gömörinek, hogy a Videoton UEFA-kupa-menetelése idején kihagyta a tizenegyest a Manchester United ellen; Gazdag József az esküvőjét is félbehagyta egy Liverpool-meccs második félideje miatt; Fehér Renátó Király Gábor mindenek felettiségéről mesél; Esterházy Péter – aki 2016-os halála miatt nem érhette meg a film elkészültét – újraírta a futballtörténelmet, így Bernben mégsem kaptunk ki a nyugatnémetektől; Egressy Zoltán közel lakott ahhoz a futballtörténelmi jelentőségű kiskocsmához, ahol Törőcsik András talán az első feleseit fogyasztotta el az önpusztításhoz vezető szomorú út legalsó lépcsőfokaként; Cserna-Szabó András pedig a gombfocimeccsein két Maradonával játszott Argentína–Barcelona rangadókat.
A kulturális ismeretterjesztő film azt a vigaszt is nyújtja, hogy a (magyar) futball nem halhat meg, amíg nagy írók – ha még oly nosztalgikusan is – így életben tartják írásaikkal.
Bodnár Zalán
Magyar ismeretterjesztő film, 11 x 5 perc, 2017
Producer és rendező: Novák Tamás
Narrátor: Simon Kornél
Animáció: Kiss Sándor
Osztályzat: •••••
A legjobb szövegek
„Emlékszem, egyszer úgy nyertünk, hogy csaltunk, és amikor mentem haza, nem tudtam örülni. Akkor jöttem rá, hogy igazából ez nem éri meg. Jobb csalás nélkül kikapni, mint csalással győzni. A futballpályán egymás között a gyerekek ezt megtanulják. Ha van bíró, akkor az egészen más, ugye. Akkor ott mindenki eljátssza a nagyhalált, meg mindenki reklamál, de ha nincs bíró, akkor beléd kerül a bíró, és egy erkölcsi helyzetbe kerülsz saját magaddal és a többiekkel szemben is, és ezt a kisgyerekek megtanulják. Ha nem tanulják meg, az egész életükre mindenféle súlyos kihatással lehet.”
(Kukorelly Endre)
„Egy gimnáziumi osztálytársammal, akinek talán a nevét is elmondhatom, ő Puzsér Róbert, együtt jártunk Vidi-meccsekre, és volt is egy kedvenc játékosunk: Kuttor Attila. Valahogy közel akartunk kerülni a klubhoz meg a kedvenc játékosunkhoz, és akkoriban ez sehogy máshogy nem működött, mint úgy, hogy telefonbetyárkodtunk. Először a BKV Előre menedzsereinek adtuk ki magunkat. Kersmár Lajos doktor és Baumann Gyula – ezeken a neveken kerestük a klubot mindig telefonon, és Kuttor Attiláról érdeklődtünk, hogy szeretnénk vele tárgyalni. Évekig működő kapcsolat volt, néha felhívtuk telefonon Attilát, érdeklődtünk, hogy van, mi a helyzet, de soha nem árultuk el magunkat, hogy igazából csak két tizenéves hülyegyerek vagyunk.”
(Inkei Bence)
Novák Tamás (Győr, 1974–) 2003 óta foglalkozik dokumentum- és reklámfilmekkel, alkotásait a Duna Tv, a Hír Tv, az RTL Klub, a TV2, a National Geographic is műsorra tűzte. 2010-ben Skrabski Fruzsinával közösen álnéven interjút készített a pártállam belügyminiszterével, Biszku Bélával, és azt filmmé formálták Bűn és büntetlenség címen. A Becsöngetünk és elfutunk című sorozatban a magyar futball fogadási csalásairól is forgattak két részt. Novák futballtémájú dokumentumfilmje Az Aranycsapat és a forradalom című alkotás is. Írásaival találkozhattak az FFT oldalain is.
(Megjelent a FourFourTwo magazin 2018. januári lapszámában.)